İnsan Kaynakları

Sunucu Kiralama Fiyatları


Sunucu kiralama fiyatları firmadan firmaya değişiklik gösterir. Burada önemli olan kullanıcının kendi ihtiyacını en iyi karşılayacak sunucuyu minimum maliyetle karşılayabilir olmasıdır.

Sunucu kiralama fiyatları genel olarak kullanılan ana makina, raid sistemi, kapasite, disk yapısı, destek seviyesi, hat durumuna göre değişir. Sunucu kiralama piyasasında çok düşük ücretlerle hizmet sağlayan firmalar mevcuttur. Maliyetlerin nasıl düşürüldüğü, bir çok kişinin merak ettiği önemli bir konu ve bu fiyatların neden değişken olduğu aynı şekilde merak konusudur. Donanımsal tüm sunuculardan VDS ya da VPS hizmeti alabilirsiniz. Ve hatta bir VPS ya da VDS den de VPS hizmeti alabilirsiniz. Kafanızı fazla karıştırmadan bu yazımızda fiyat politikalarını nelerin belirlediğini ve neden değiştiğini örneklerle açıklamaya çalışacağız.

VDS / VPS Fiyatları Nasıl Düşürülüyor?


Günümüzde bir çok veri merkezi bayilikler veriyor. Veri merkezileri genel olarak ellerindeki eskimiş, çürümüş düşük özellikli sunucuları çalıştırarak bu sunuculardan da kar elde etmek amacıyla, uygun fiyatlarla kiralamaya çalışıyorlar. Yeni nesil sunucuları da kaliteyi seven müşterilerine saklıyorlar. Örneğin bir Dell R210 sunucuyu veya benzer şekilde düşük bir HP ya da IBM sunucuyu herhangi bir veri merkezi üzerinden kiralamak istediğiniz de herşey dahil maliyetiniz aylık ortalama 200 TL civarında oluyor. 200 TL’ye kiralanan bu sunucudan onlarca VDS, yüzlerce VPS açılabiliyor. Bu kadar düşük maliyetle bu kadar çok sanal sunucu açılabildiği için elbette satış fiyatları da esnek oluyor. Aylık 5 – 10 tl’ye sanal sunucu alınabiliyor. Maliyet olarak herkes uygun almak ister ancak peki gerçekten bu sunucular sizin için uygun mu? Belirttiğimiz gibi düşük özellikli, eskimiş sunuculardan VPS / VDS açılabilir peki bunun geri dönüşü ve riski nedir?

Sunucu kiralama fiyatlarının detaylarına girmeden önce  şunu belirtmeliyiz ki; sanal sunucunun günümüzdeki karşılığı bulut sunucudur. Bulut sunucular yeni nesil teknoloji sunucularıdır. Yedekli diskler üzerinden güvenle çalışırlar. Raid kartı sunucu üzerinden sanallaştırma yapılmasını sağlar. Düşük özellikli sunucularda donanımsal raid kartı bulunmaz. Yazılımsal olarak sanallaştırılırlar. Bu şekilde sanallaştırılan sunucularda da açılan VPS / VDS sayısı arttıkça performans sorunu oluşur ve fark edilmeden veri kaybına neden olur.

sunucu fiyatları
sunucu fiyatları

Güvenilir Şirketler ile Çalışın!


Bahsettiğimiz sunucular VPS ve VDS’dir. Ancak raid desteği ve yedek yapısı olmadığı için bulut sunucu değildir. Bulut sunucu adı altında raid olmayan eski tip VPS ve VDS satışı yapılmaktadır. Faturada kesilmediğinde aylık 3-5 TL’ye VPS / VDS bulunabilir.  Herkes yaptığı işten kar elde etmek ister. Herhangi bir problemde veri merkezi sunucuyu verdim diyerek, sorumluluğumda değil der. Sunucuyu satan kişi ucuza satıyoruz daha ne bekliyordunuz ki, verileriniz silindiyse yapabileceğimiz bir şey yok der ve mağduriyetler oluşur. Hakkınızı arayamazsınız, arasanız da ücret bu, verdiğimiz hizmet bu şeklinde bir yanıt alırsınız. Bayiler aracılığıyla sağlanan hizmetlerde en sık görülen durum disk arızası ve raid arızasının yanı sıra müşterinin bayiye ödemesini yapması ve bayinin veri merkezine ödemelerini yapmaması sebebiyle veri merkezinin sunucuları kapatmasıdır.

Bu şekilde mağduriyet yaşayan yüzlerce kişi olmuştur, firma açıp kapatan yeni isim altında satış yapan kişiler olmuştur. Aylarca emek verilerek hazırlanan web siteleri çöpe gitmiştir. Kurumsal firmaların önemli dosyaları silinmiştir.

sunucu kiralama fiyatları
sunucu kiralama fiyatları

Ürünlerimiz ve Hizmet Prensibimiz


Bir tarafta belirttiğimiz gibi aylık 200 TL den sağlanan hizmet üzerinden müşterisine ürün satan firmalar varken bir taraftan da yatırımlar yapan kendisini geliştiren ve müşteri memnuniyeti odaklı çalışan firmalar var. Örneğin control.com.tr’nin ana makinaları 1024 GB ( 1 Terabayt) ramli’dir. Türkiye’nin en güçlü sunucuları control.com.tr bünyesindedir. Raid 50 disk yapısı vardır ve her iki disk için 1 adet yedek disk otomatik arıza durumları için çalışır. Sunucu disklerinin tamamı sas ve ssd dir. Ortalama 500 Mbit hat limitsiz trafik bulunur. Sunucuları rahat bir şekilde kullanabilirsiniz. Web sitelerinizi güvenle barındırabilir, geceleri rahat uyku uyuyabilirsiniz. Ücretsiz kontrol panelleri bulunur.

Tüm ürünler yeni nesildir ve Dell R910 ve R920 ana makinalar kullanılmaktadır. Alt yapımızdaki her bir ürünün donanım maliyeti 100.000$ değerindedir. Buradan mantıklı bir hesap yaptığımızda elbette control.com.tr 5 – 10 tl fiyatlarla ürün satamaz ancak donanım alt yapısı, müşteri memnuniyeti ve F/P göz önünde bulundurulursa sunucu fiyatlarımız bedavaya yakındır.

Sunucu kiralama maliyetleri yukarıda belirtildiği gibi düşük tutulabilirken sunucu kiralama fiyatları da genel olarak raid yapısı, disk yapısı ve ana makinalara göre değişir. Burada sizin için önemli olan en yüksek raid modelini seçmek, en yeni diskler ve sunuculardan hizmet almak ve kesintisiz internet erişimini sağlamaktır. Raid yapısı 0,1,5,10,50 şeklindedir. Raid 0 da herhangi bir disk arızasında direk verileriniz silinir. Aynı şekilde raid 10 da risklidir. Bu nedenle control.com.tr raid 50 kullanmaktadır. Sunucular 7/24 çalışır ve her an erişilebilir durumdadır. Belirttiğimiz gibi sunucu modeli de fiyatları etkiler Dell R710 bir ana makieneden açılan sunucuyla Dell r910, Dell r920 sunuculardan açılanın fiyatları elbette farklı olur.

Bu yazımızda sunucu kiralama fiyatlarıyla ilgili detaylı bilgi vermeye çalıştık. Genel olarak veri merkezi üzerinden hizmet veren firmaların neye göre fiyatlarını düşürebildiklerini açıklamaya çalıştık. Bunun yanı sıra evden kendi bilgisayarlarını sanallaştırıp kiraya veren kişilerde var : ) bunları şimdilik pas geçiyoruz.

Online Destek

Güvenli Alışveriş
Online Teklif Al

Kampanyalar ve Haberler :

 Bilgi Merkezi - Control.com.tr

Control Bilgi Merkezi

Teknolojik gelişmelerden herkesten önce haberdar olabilecğeiniz , aklınıza takaılan sorulara yanıt bulabileceğiniz bilgi merkezi platformumuza hoşgeldiniz

 indirim

Control.com.tr'ye şimdi ücretsiz kayıt ol indirim kuponları hemen cebine gelsin ;)

7/24 Çözüm üretmek için buradayız

 • 7/24 Satış ve Destek : (+90) 850.302-34-99
 • 7/24 İstanbul Tel : (+90) 212.909-0-960
 • 7/24 Gaziantep Tel : (+90) 342.606-0-607
 • 7/24 Faks : (+90) 850.302-34-99
 • 7/24 Satış Departmanı: satis@control.com.tr

Visa

 • SQL Hosting
 • Plesk Hosting
 • ONAPP Hosting
 • Vmware Servers
 • Dell Sunucu Kiralama
 • EMC Hosting
 • CPanel Hosting
 • Litespeed Hosting
 • CloudLinux Hosting
 • MYSQL Hosting
 • Windows Hosting