İnsan Kaynakları

Hosting Seçimi | Hosting Paket Seçimi


Hosting seçimi için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Hosting hizmeti çeşitli şekillerde sağlanabilir. Web siteleri 24 saat açık tutulan sunucularda barındırılmaktadır. Sıradan bir kullanıcının 24 saat açık bir bilgisayarı yada sunucuyu web sitesi yayını yapabilmek için evde barındırması mümkün değildir. Bu sebeple hosting hizmeti vererek web sitelerinin yayınlanmasını sağlamak amacı ile veri merkezi (data center) ve hosting firmaları kurulmuştur. Hosting hizmetini sağlayan veri merkezinin seçimi web sitenizin yayın kalitesi için en önemli unsurdur.Makinelerini sürekli yeni nesil sunucular ile değiştirmek, 7/24 destek vermek ve iyi bir şekilde web hosting hizmeti sağlamak kolay bir iş değildir.

Web Hosting hizmeti veren bir firmadan sağlıklı bir hizmet alabilmeniz için bazı kriterler bulunmaktadır.

Kısaca şu şekilde açıklayalım:


Hosting hizmeti aldığınız bir firma, gerçekten bir işletme mi? Yoksa sadece bir birey mi?

Hosting hizmeti veren firma bu işi hobi olarak mı yapıyor? Yoksa gerçekten işinin ehli mi?

Hosting Firması Telekomünikasyon Kurumu tarafından verilen yetkili yer sağlayıcı belgesine sahip mi?

Hosting firması ne kadar süredir bu işi yapmakta?

Geçerli bir firma adresi bulunuyor mu? Sabit telefon numaraları var mı?

Hosting firmasının herhangi bir sorun olduğunda soruna yaklaşımı ne şekilde oluyor?

Kaliteli hosting hizmeti alabilmeniz için en önemli kriter hosting firmasının destek mekanizmasının çalışmasıdır. Hizmet aldığınız Hosting Şirketi herhangi bir sorun oluştuğunda sizlere destek talebi ve telefonlar ile hizmet verebiliyor mu? Gerekli bilgilendirmeleri yapabiliyor mu?

Almış olduğunuz hosting hizmeti kapsamında veritabanı sayısı, trafik, alan vb. olarak ne gibi kısıtlamalar var?

Hosting firmasının sunucuları Türkiye lokasyonlu sunucular mı? Yoksa Yurt dışı lokasyonda mı bulunuyor? Web sitenizin bulunduğu sunucular Türkiye’den ne kadar uzaklaşırsa web sitenizin Türkiye’de daha yavaş çalışacağına erişim süresinin artacağına dikkat etmek gerekir.

Hosting fiyatları da aynı şekilde önemlidir. Hizmet sağlayıcı firma ne çok yüksek fiyatlar ile bu hizmeti vermeli, ne de çok düşük fiyatlar ile hizmet vererek işletmenin zararına sebep olmamalıdır. Dengeli fiyat politikası izleyen firmalar tercihiniz olmalıdır.

Bu kriteleri göz önünde bulundurarak:


Web sitemizde kullanacağımız alt yapıyı belirleyerek aşağıdaki gibi hosting seçimimizi yapabiliriz. WordPress, Drupal, vBulletin, Joomla gibi php tabanlı yaılıma sahip içerik yönetim sistemleri ve php olarak hazırlanmış özel yazılımlar php hosting olarak adlandırdığımız, Linux tabanlı web hosting paketlerinde en yüksek performans ile çalışmaktadır.
ASP, ASP.Net olarak adlandırdığımız içerik yönetim sistemleri Windows sunucularda, Windows Hosting paketlerinde en ideal şekilde çalışmaktadır.
HTML kodlama yapısına sahip web siteleri her iki tip sunucuda da çalışmaktadır.
Mail servisleri her iki tip hostingde de çalışmaktadır.

Hosting Seçiminde Doğru Bilinen Yanlışlar


Evimdeki bilgisayarda, Windows kullanıyorum o zaman Windows Hosting seçmem gerekir. Elbette hayır web sitenizin barınacağı hosting paketini seçerken mutlaka yukarıda bulunan kriterleri göz önüne almanız gerekir. Her iki tip hosting sisteminde de kullanacağınız basit bir panel size tahsis edilecektir. PHP siteler Windows Sunucularda da çalışır bu sebeple Windows Hosting alır hem php hem de asp site yayınlarım. Doğru! PHP siteler Windows hosting paketlerinde de çalışmaktadır. Ancak en yüksek performans ile çalışması için önce yukarıda belirttiğimiz kriterler değerlendirilmelidir. Windows hosting alıp, php site yayınlamanız durumunda, başlangıçta herhangi bir problem olmamasına karşın ilerleyen zamanda php sitenizde yedekleme sorunu, MySQL sorunu vb sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Ve en iyi ihtimalle zararın neresinden dönsem kardır diyerek, Linux hosting seçimi yaparak, web sitenizi oraya taşımaya çalışırsınız. Kötü ihtimal ise web sitenizin bozulması yada sunucu ile ilgili bir sorun sebebi ile web sitenizin Linux hostinge taşınamamasıdır. Bu da web siteniz için harcamış olduğunuz bütün emeğinizin yanlış hosting seçimi nedeni ile tamamen çöpe gitmesi demektir.

hosting seçimi
hosting seçimi

Online Destek

Güvenli Alışveriş
Online Teklif Al

Kampanyalar ve Haberler :

 Bilgi Merkezi - Control.com.tr

Control Bilgi Merkezi

Teknolojik gelişmelerden herkesten önce haberdar olabilecğeiniz , aklınıza takaılan sorulara yanıt bulabileceğiniz bilgi merkezi platformumuza hoşgeldiniz

 indirim

Control.com.tr'ye şimdi ücretsiz kayıt ol indirim kuponları hemen cebine gelsin ;)

7/24 Çözüm üretmek için buradayız

 • 7/24 Satış ve Destek : (+90) 850.302-34-99
 • 7/24 İstanbul Tel : (+90) 212.909-0-960
 • 7/24 Gaziantep Tel : (+90) 342.606-0-607
 • 7/24 Faks : (+90) 850.302-34-99
 • 7/24 Satış Departmanı: satis@control.com.tr

Visa

 • SQL Hosting
 • Plesk Hosting
 • ONAPP Hosting
 • Vmware Servers
 • Dell Sunucu Kiralama
 • EMC Hosting
 • CPanel Hosting
 • Litespeed Hosting
 • CloudLinux Hosting
 • MYSQL Hosting
 • Windows Hosting