İnsan Kaynakları

Bulut Sunucu | Bulut Sunucu Kiralama


Bulut Sunucu Nedir


Bulut sunucu kiralama diğer bir ifadeyle cloud sunucu kiralama demektir. Bulut sunucu nedir sorusuna cevap olarak; bulut sunucular veri merkezi alt yapısında sanallaştırılarak birbirinden yalıtılmış olarak çalışabilen güvenli sunuculardır. Bu sunucular Cloud Server olarak da bilinmektedir. Control Teknoloji altyapısında bulunan bulut sunucular, ana kapasitesi 1024 GB RAM ve 10.000 GB disk olan storage sunucularda barınmaktadır. Bulut sunucu kiralama yaparken en çok dikkat etmeniz gereken konu aldığınız hizmetin bağlı bulunduğu ana makinedir. Örneğin 16 GB RAM’li  fakat Raid desteği olmayan bir sunucu ile çalışıyorsanız en ufak bir problemde bulut sunucunuzun gerçekten gökyüzüne karışabileceğini bilmelisiniz. Bu sebeple hizmet almadan önce hosting şirketi ile bu detayları görüşmeli ve verilerinizin yedeklenebileceği bir sistemle çalışmak istediğinizi belirtmelisiniz. Veri kaybı yaşanmaması için sistemlerimizde Raid kartı kullanmaktayız ve diskler üzerinde yedeklemeyi sağlamaktayız. Düşük kapasiteli sunucularda da Raid kartı bulunmaz ve verilerinizi kaybetme riskiniz oldukça yüksektir. Bu sebeple yüksek kapasiteli ve Raid kartlı makinelerimiz ile çalışmaktayız.

Bulut Sunucu Özellikleri


Bulut sunucunun ortaya çıkış noktası maksimum veri güvenliğidir. Control Teknoloji alt yapısında sanallaştırılan sunucularda VMware sanallaştırma sistemi kullanılmakta ve tüm ana makinelerde Raid desteği bulunmaktadır. Raid 50 disk yapısı ve sadece SAS ve SSD diskler kullanılmaktadır. Bulut sunucu kurulumu ÜCRETSİZ olarak firmamız tarafından yapılmaktadır.

Kaliteli bulut sunucu kiralama yaparken sormanız gereken sorular aslında şunlar;

”Hizmet aldığım ana makinenin kapasitesi ne kadar artabilir ? ”

”Herhangi bir disk arızasında verilerim kaybolur mu ?”

”Ana makinede Raid kartı desteği var mı? Varsa hangi Raid sistemi (Raid 1, Raid 5 vs.) kurulu?”

Bulut Sunucu Almadan Önce Cevabını Araştırmanız Gereken Sorular


Control Teknolojiden bulut sunucu (VDS) aldığınızda verileriniz güvenle saklanır. Ana makineler donanımsal Raid kartına sahiptir ve Raid 50 bulunmaktadır. Raid 50 disk yapısında her 2 disk için sistem üzerinde 1 adet boş disk yedek olarak çalışmaktadır. Raid 50 firmamızın maliyetlerini oldukça arttırsa da müşterilerimize en yüksek veri  güvenliği ve en yüksek performansla sunucu hizmetini sağlamamıza olanak sunar. Bunun yanı sıra tüm diskler SAS ve SSD’dir. Maksimum okuma yazma hızı elde edebileceğiniz bu diskler ile sata disklerdeki gibi arızalanma olayı yüksek seviyede değildir. Bulut sunucularda ayrıca dilediğiniz zaman kapasite de arttırabilirsiniz. Örneğin 32 GB RAM’li bir sunucu hizmeti alırken sunucunuzun size yetersiz gelmesi durumunda 5-10 dakika içerisinde format ihtiyacı duymadan RAM miktarınız arttırılabilir. Ayrıca CPU ve depolama için disk kapasitesi de genişletilebilir. Tüm bunların yanı sıra müşterilerimize limitsiz trafik ve hosting kontrol panel kurulumları da sunuyoruz. İhtiyacınıza göre sunucu kiralama sayfasından Windows Cloud Server yada Linux Cloud Server oluşturabilirsiniz. Sipariş verdiğiniz Windows sunucularda uzak masaüstü bağlantısı, Linux sunucularda ise ssh bağlantısı bulunmaktadır.

-Hizmet aldığınız firmanın vergi levhası var mı?

-Kendi altyapısı ve donanımlarıyla mı satış yapıyor?

-Openvz, Kvm ile mi hizmet sağlıyor?

-Donanımsal raid kartı var mı?

-Hat kapasitesi nedir?

-Teknik destek seviyesi nasıldır?

-F/P oranı nedir?

bulut sunucu kiralama

Sunucularda Fiyat Konusu


Öncelikle kendi donanımları bulunmayan, dışarıdan sunucu kiralama yaparak ve ucuz fiyatlar ile ufak bir sunucu alarak sanallaştırarak, bulut sunucu adı altında satan firmalara dikkat etmeniz gerekir. Verilerinizin güvenliği için bulut sunucularda mutlaka Raid kartı ve yedekli diskler bulunmalıdır. Herhangi bir disk arızasında Raid kartı olmayan VDS sunucuda verileriniz bulut olup uçabilir. Maliyetlerinizi düşürmek isterken sitelerinizi yada sunucu üzerinde çalıştırdığınız uygulamalarınızın verilerini kaybedebilirsiniz. Donanımların da birer elektronik ürün olduğunu düşünürsek kimse size %100 yedekli bir yapı sunamayacaktır. Ancak felaket senaryolarına karşı en iyi bulut alt yapısını seçerek önleminizi almanız gerekir. Gerçek bir cloud server hem ihtiyaçlarınızı karşılayacak hem de %99.99 size güvenli bir yapı sunacaktır. En iyi bulut sunucu konusunda hem kiralama öncesi hem de kiraladıktan sonra 7 gün 24 saat Control Teknolojiden ücretsiz teknik destek alabilirsiniz.

Online Destek

Güvenli Alışveriş
Online Teklif Al

Kampanyalar ve Haberler :

 Bilgi Merkezi - Control.com.tr

Control Bilgi Merkezi

Teknolojik gelişmelerden herkesten önce haberdar olabilecğeiniz , aklınıza takaılan sorulara yanıt bulabileceğiniz bilgi merkezi platformumuza hoşgeldiniz

 indirim

Control.com.tr'ye şimdi ücretsiz kayıt ol indirim kuponları hemen cebine gelsin ;)

7/24 Çözüm üretmek için buradayız

 • 7/24 Satış ve Destek : (+90) 850.302-34-99
 • 7/24 İstanbul Tel : (+90) 212.909-0-960
 • 7/24 Gaziantep Tel : (+90) 342.606-0-607
 • 7/24 Faks : (+90) 850.302-34-99
 • 7/24 Satış Departmanı: satis@control.com.tr

Visa

 • SQL Hosting
 • Plesk Hosting
 • ONAPP Hosting
 • Vmware Servers
 • Dell Sunucu Kiralama
 • EMC Hosting
 • CPanel Hosting
 • Litespeed Hosting
 • CloudLinux Hosting
 • MYSQL Hosting
 • Windows Hosting